Článek ze serveru Ředitel školy.cz (www.reditelskoly.cz)


Všechna práva vyhrazena (c) 2003-2017 Ředitel školy.cz, s.r.o.
Upozornění: Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení spol. Ředitel školy.cz, s.r.o.
Tato vytištěná stránka není dokladem shody vytištěného textu se skutečným článkem a jako taková nemůže ani být použita.


Automatizace ve školství aneb jak to vidí rodič

Autor: Bohumil Barda
Datum vydání: 1.10.2009
URL: http://www.reditelskoly.cz/show.asp?id=807

Dnes se podíváme na školu zvenčí, očima reálného rodiče, tak jak ji vidí v dnešní době počítačů, internetu a mobilních telefonů. Nejedná se o fikci, nýbrž o reálné a několik let funkční systémy, které fungují na různých školách a které lze dnes získat za rozumné peníze, hned od několika dodavatelů.

Je 7:48 a na mobilu mi pípne SMSka. Je to přeposlaný e-mail ze školy, že syn dorazil v pořádku. „Vždyť už sem druhák tati!“, oznámil mi první týden školy a prosadil si, že od hlavní cesty přes park už bude chodit sám. Nebránil jsem se, protože ve škole umožnili z mého pohledu úžasnou věc. V šatně, u čteček pro docházku učitelů, mohou svůj příchod „odpíchnout“ i děti.  Stejně nosí do školy bezkontaktní žeton kvůli obědům a knihovně, tak proč ho nevyužít i jinak. Stačilo do školy nahlásit e-mail, kam se má zpráva o příchodu mého syna poslat. Děti známých taky chodí samy, ale do jiné školy, kde tohle nemají a rodiče jim kvůli tomu koupili mobil a volají si. Tohle mi přijde lepší řešení. Na mobil i na to, aby s ním ve škole zlobil, či ho někde ztratil, má podle mne ještě čas.

Přicházím do práce a než se mi uvaří kafe, kouknu na web školy. Jde do školy po týdnu absence, tak se radši podívám, co se ve škole chystá. Přihlásím se do aplikace „WebRodiče“. Systém mě identifikuje, takže mi nenabízí všechny akce, jako je tomu na klasickém webu školy, ale jen ty, co se týkají mého syna, resp. jeho třídy a družiny. Vidím, že příští týden jedou s družinou na výlet a v úterý se třída fotí…. To je zítra! Vsadím se, že lísteček od paní učitelky bude někde v aktovce už přes týden. No, co se dá dělat, holiče už nestihneme, tak musím aspoň zítra dohlédnout, aby se ráno učesal a vzal si něco hezkého na sebe.

Před odjezdem na dovolenou psala žena do školy e-mail, že změnila tel. číslo, tak aby si ho pro případ potřeby taky změnili v evidenci, a koukám, že v osobních údajích žáka je v kolonce „matka-telefon“ už nové. No, výborně.

Je sice brzo, ale když už tu jsem, kouknu se, jestlipak už mají nějaké známky? Jo, jedna dvojka z matematiky už tu je. Trochu syna lituji. Za nás se dala špatná známka pár dní utajit, stačilo říct, že jsem někde založil žákovskou, ale dnes …

Teď mě napadá, jestli už odevzdal paní učitelce tu omluvenku za minulý týden. Kouknu do docházky. Ano, hodiny má v třídní knize označeny jako omluvené a hned se dozvídám, že zameškal 7 hodin českého jazyka, 6 matematiky, … Tyhle třídní knihy on-line jsou úžasné. A vida je tu novinka, u jednotlivých hodin je napsáno, co probírají - AJ: Family members - writing form, On Safari - new vocabulary, Matematika: Děda Lesoň, porovnávání  …  hm, to se mám doma na co těšit.

Rozvrh už je, předpokládám, po třech týdnech stálý, tak si ho vytisknu a vložím do tašky. Je tam nejen čas kdy zvoní, ale i kdo je učí a kde, což se může hodit. Internet mám sice stále v mobilu, ale papír je papír. A koukám, že na hudebku mají novou paní učitelku …

Cvakla konvice, zaliji si kafe, zakousnu se do koblihy a říkám si, co vlastně mají k obědu? Odpověď na otázku „Co bylo ve škole?“, z něj občas vydoluji, ale tohle se nikdy pořádně nedozvím. Ještě tak „Nějaký maso s omáčkou a takový zvláštní kuličky.“, ale jaké maso, jaká omáčka, to mi bývá utajeno. Na polívku se už radši neptám…  Já vím, od druháka nemůžu chtít, aby mi odrecitoval, že měli hovězí na houbách s cizrnou a vývar s kapáním. Už v první třídě si uměl přečíst jídelníček, ale nevěděl, co je to např. frankfurtská omáčka, a bylo tedy fajn, že jsme to s ním mohli doma v klidu vybrat a objednat přes internet.

Ještěže mají na portále www.jidelna.cz nejen jídelníček, ale i receptury jednotlivých jídel, takže se vcelku podrobně mohu seznámit nejen se složením stravy, ale i s postupem přípravy. Ne, že by mě to až tak do detailů zajímalo, ale žena to studuje docela ráda.

Dokonce tu pravidelně každý měsíc zveřejňují spotřební koš, který předepisuje vyhláška z MŠMT. Sice je vidět, že plnit spotřebu luštěnin a občas i ryb se jim moc nedaří, ale já je chápu, syn je doma taky zrovna nevyhledává. Hlavně, že tuky a cukry drží na uzdě. Oceňuji, že to zveřejňují, i když to třeba nevychází na 100%. Co jsem slyšel, tak jiné školy to nezveřejňují. Napadá mě otázka: „Proč asi?“. Tady mám jistotu, že to „řeší“ a snaží se, aby děti jedly zdravě. Vůbec jim to nezávidím, za 23,- Kč uvařit zdravě a ještě, aby to děti jedly, je pro mne hodno obdivu.

Nedávno jsem srovnával s jinými jídelníčky na tomto portále a dospěl jsem k názoru, že tu vůbec jsou hodně otevření. Některé jídelníčky si dokonce nechávají hodnotit externisty a zveřejňují i reakce svých strávníků. Mají tu pochopitelně kontakty na jídelnu, provozní řád a pár informací o jídelně včetně čtyř fotek ze „zákulisí“ kam bych se jinak bez zdravotního průkazu asi nikdy nepodíval. Hezky vybavená kuchyň!

Ještě se podívám, zda moje SMSka s odhláškou na ten minulý týden došla a hlavně, jestli jsem to naukal správně, protože tvar té SMSky není zrovna jednoduchý. Přihlašuji se. Vidím, že první den jsem už nestihl odhlásit v termínu, takže oběd propadl, ale další už jsou odhlášené. Normálně obědy odhlašuji přes ten jejich objednávkový systém na webu, ale tentokrát jsem nějak zapomněl, tak jsem to vyřešil první den dovolené z pláže. Ušetřil jsem 92,- Kč, to za tu SMSku stálo!

No jo ušetřil, ale je konec měsíce a do 29. se má zaplatit na další měsíc, jenže kolik? Kouknu se na konto syna a vidím, že na další měsíc mám zaplatit 345,- Kč a je tu i číslo účtu jídelny a synův variabilní symbol – stačí zkopírovat do příkazu v bance a už je zaplaceno.

Dopíjím kafe a prohlížím si co vlastně ten náš kluk v jídelně jí. Koukám, že si z těch dvou jídel co mají na výběr, vybírá vždy ta sladká nebo aspoň bezmasá. To má po mně.

Už se těším, až zavedou ty slibované ukázkové hodiny přenášené přes internet. V jedné ze tříd budou instalovat webovou kameru a jednotlivé třídy se v ní na různé předměty budou střídat a já jako rodič se budu moci podívat na ukázkovou hodinu. Poprvé a naposled jsme se ženou měli tuhle možnost na dni otevřených dveří, když jsme vybírali, do které školy syna dáme. Jistě si těch 45 minut najdu, až tam budou s jejich třídou. Myslím, že i pro učitele je to určitá motivace.

Líbí se mi, jak to v téhle škole vedou.

O autorovi

Bc. Bohumil Barda je rodičem Jakuba z 2. C a ředitelem společnosti Barda SW, HW s.r.o.

 

 


Vytisknuto dne 23.11.2017 ze serveru
Ředitel školy.cz (www.reditelskoly.cz)
Konec článku